Pomůžeme Vám s výběrem nové matrace

Výběr nové matrace může dát člověku docela zabrat. Existuje však pár pravidel, která vám celý proces poměrně zjednoduší. A o ta se s vámi podělíme v následujícím článku!

pomuzeme_vyber_matrace

Tuhost matrace je zásadní

Co zásadně ovlivní pohodlí při spánku, je tuhost matrace. Vybírat tak budete ze tří kategorií: měkká, střední a tvrdá matrace, přičemž velkou roli zde hraje tělesná hmotnost spáče. Nejste si jistí, která je pro vás ta pravá? Inspirujte se níže:

Měkké matrace

Měkčí matrace jsou vhodné pro osoby s nižší váhou. Vyhovovat vám budou také v případě, že rádi spíte na boku. Jejich spokojenými uživateli jsou nejčastěji ženy, senioři nebo osoby s bolestmi pohybového aparátu.

Zaujal vás tento typ? Poohlédněte se po matraci s línou (paměťovou) pěnou, která se přizpůsobí váze i teplotě lidského těla, a podepře páteř v anatomicky správné poloze. Líná pěna efektivně rozloží tlak v jednotlivých částech těla a redukuje bolest kloubů i tvorbu proleženin.

Matrac_vili_90x200_rez

Matrace Vili

Matrac_selene_90x200_rez

Matrace Selene

Matrac_linda_90x200_rez

Matrace Linda

Pozor!

Matrace s línou pěnou nejsou vhodné pro děti a dospívající, jelikož neposkytují dostatečnou oporu pro rychlý růst. Pro své ratolesti vybírejte raději z materiálů se střední tvrdostí.

Středně tuhé matrace

Preferujete spaní na břiše nebo během noci neustále měníte polohy? V tom případě jsou pro vás matrace se střední tvrdostí správnou volbou. Vybírat si můžete například z pěnových a pružinových (taštičkových) či sendvičových matrací, které kombinují více materiálů v několika vrstvách a vytváří tak vyhovující podmínky i pro ty nejnáročnější spáče.

Mezi nejprodávanějšími matracemi ve střední kategorii najdete matrace z polyuretanové (PUR) pěny, které jsou díky své elasticitě, odolnosti a příznivé ceně ideální variantou pro širokou skupinu uživatelů.

Zcela odlišným typem jsou pak taštičkové matrace, které představují modernější a pohodlnější náhradu klasických pružin. Tento druh matrací disponuje unikátní strukturou, která zaručuje vysokou pružnost, vzdušnost, nízký přenos pohybů a vynikající ortopedické vlastnosti. Taštičkové matrace skvěle zvládají i vlhčí prostředí starší zástavby.

Matrace Ivana Plus v rozměru 90x200 cm, půlpotah

Matrace Ivana Plus

Matrac_asteria_90x200_rez

Matrace Asteria

Matrac_nana_90x200_rez

Matrace Nanna

Tvrdé matrace

Matrace s nejvyšší tuhostí poskytnou ideální oporu lidem s vyšší váhou. Tvrdá matrace hmotnost správně rozloží a zajistí páteř v rovné poloze – zvolte ji zejména v případě, že spíte nejraději v poloze na zádech.

Spolehlivým typem tvrdších matrací jsou matrace z moderní HR pěny, které vynikají svou tvárností, prodyšností a dlouhou životností. Díky unikátní vzdušné struktuře, která připomíná houbu, se i přes svou větší tuhost dokonale přizpůsobí vašemu tělu a vytvoří příjemné klima pro váš odpočinek.

Matrace Nelly Plus v rozměru 90x200 cm, půlpotah

Matrace Nelly Plus

Matrace Ivana de Luxe v rozměru 90x200 cm, půlpotah

Matrace Ivana de Luxe

Matrace Nelly v rozměru 90x200 cm, půlpotah

Matrace Nelly

Pozor!

Vyhněte se nákupu jednoho typu matrace pro celou domácnost. Vždy přihlédněte k postavě, věku a spánkovým návykům člověka, který bude matraci využívat.

Jak na výběr při zdravotních problémech

Bolest zad

Pokud vás trápí bolesti zad či kloubů, poohlédněte se jednoznačně po ortopedické matraci. Při problémech s krční páteří či lopatkami vyzkoušejte spíše tvrdší varianty. Při bolestech spodní části páteře doporučujeme matrace měkké nebo střední tuhosti.

Tip!

Při výběru matrace můžete narazit na tzv. zónové matrace, které jsou rozděleny do několika zón s různými vlastnostmi a zajišťují lepší oporu těla ve stěžejních bodech, jako jsou boky, ramena či oblast hlavy, a to především při spaní v poloze na boku.

Alergie

Komplikuje vám spánek alergie? Podívejte se po matraci s antibakteriální úpravou, jež zamezí absorpci prachu a množení roztočů či plísní. Klidné spaní vám zaručí matrace s potahem se stříbrnými vlákny, pokud jste už vybrali matraci bez této úpravy, vyplatí se pořídit alespoň antibakteriální potah nebo topper.

Nadměrné pocení

Zvýšená potivost není nic, s čím by si správně vybraná matrace neodkázala poradit. Skvěle v tomto případě poslouží taštičkové matrace, nebo matrace s průřezy, které disponují vysokou vzdušností a zlepšují tak hygienu i klima vašeho lůžka.

Zvolte správné rozměry matrace

Aby matrace plnila svou ortopedickou funkci, měla by být minimálně 12 cm vysoká. Tenčí matrace neposkytují tělu dostatečnou oporu a mají tendenci se rychleji proležet. Seniorům usnadní vstávání matrace s tloušťkou 20 cm a více, při výběru ale vždy přihlédněte k výšce postele.


Délka matrace by měla být o 20 cm větší, než je výška spáče. Rozhodující jsou ale rozměry vašeho lůžka – abyste vybrali správně, změřte vnitřní stranu postelového rámu.

Tip!

Pokud máte postel atypických rozměrů, obraťte se na nás. Rádi pro vás vyrobíme matraci na míru.

Matrace na dvoulůžko – sdílená, nebo zvlášť?

U dvoulůžka je důležité, aby matrace oběma partnerům maximálně vyhovovala. Pokud se vaše preference shodují, pořiďte si bez obav matraci společnou. V opačném případě však doporučujeme vybrat raději dvě samostatné matrace se stejnou výškou, ale různými vlastnostmi.

Spaní na nové matraci

Může se stát, že se vám prvních pár nocí bude nová matrace zdát nepohodlná. Nepropadejte však zklamání. Tělo si pouze zvyká na jinou spánkovou polohu, zvlášť pokud jste vyměnili starou či nevhodnou matraci za novou a kvalitní. Pocit nepohodlí by měl zhruba po dvou týdnech odeznít a vy se můžete těšit na klidný a zdravý spánek.

Tip!

Vlastnosti těchto matrací jsme pro vás shrnuli v minulém článku. Přečtěte si, jak vybrat tu pravou.

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás