Jak vybrat postel

 

Jak vybrat postel?

I přes to, že v posteli trávíme asi třetinu našeho života, nevěnujeme jí často takovou pozornost, jakou by si zasloužila. Kvalitní postel je přitom alfou a omegou každé ložnice.

Na co se tedy při jejím výběru zaměřit?

Postel Kelly

Jednolůžko Kelly

Promyslete si, k čemu má sloužit

Před pořízením postele si promyslete, zda postel bude určena pro každodenní užívání či pro občasné přespávání. Chcete-li postel pro příležitostné návštěvy či do pracovny, upřednostněte spíše rozkládací pohovku či válendu. Má-li však postel sloužit k dennímu užívání, musí být kvalitní a splňovat několik kritérií.

Pohovka Genf, rozložená

Rozkládací pohovka Genf

Na prostoru záleží

Rozměry lůžka by měly vždy kopírovat tělesné rozměry člověka v poloze na zádech. Šířka lůžka by se měla odvíjet od šířky ramen při poloze na zádech. Minimální délka lůžka se vypočítává tak, že k vaší výšce připočtete ještě přibližně 25 cm, tzv. patní prostor, který odpovídá délce nataženého chodidla. Důležitá je i výška lehací plochy, a to nejen z důvodu pohodlného vstávání, ale i zajištění odvětrávání. Hygienické minimum je 25 centimetrů nad podlahou, proto byste měli volit alespoň 30 centimetrů. Dobrý standard je 40-50 cm, trendem jsou ale dnes již výšky až kolem 60 centimetrů, díky čemuž nebudete muset vaše tělo při vstávání tolik namáhat.  

Čelo vás ochrání

Čelo má kromě funkce designu také funkci ochrannou. Slouží totiž nejen jako zarážka postele, ale chrání také před průvanem a chladem zdí. Můžete se o něj navíc pohodlně opřít třeba při čtení vaší oblíbené knihy. Dostupné jsou již také funkční čela, u nichž můžete zvolit vámi preferovanou polohu.

Dvoulůžko Ardea s funkčním čelem

Dvoulůžko Ardea s funkčním čelem

Kvalitní postel se neobejde bez kvalitního roštu a matrace

Hlavním úkolem roštu je rovnoměrně rozložit zátěž matrace, zajistit její správné odvětrávání a podpořit správnou ergonomii těla. Volit byste měli takový, který má větší počet lamel a lze u něj nastavovat tuhost lamel podle váhy člověka. Důležité je i upevnění lamel. Uchycení do výkyvných kapes zvyšuje jejich pružnost po celé šířce, rošt se lépe přizpůsobí matraci a zároveň odolává prudké jednorázové zátěži, jako například při prudším dosedu. Můžete navíc využít i motorové rošty, které budete přímo z postele ovládat speciálním ovladačem.

Matrace Vili

Pěnová matrace Vili

K bezchybnému spánku je třeba důkladně vybrat i matraci. Matrace musí podepírat tělo, osa páteře by měla být při poloze na boku rovná a na zádech ve svém fyziologickém zakřiveném tvaru. Zaměřte se především na její složení, tuhost a nosnost. Ideální matrace by měla být opatřena snímatelným a pratelným potahem. Měli byste ji také pravidelně otáčet, aby nedocházelo k jejímu proležení.

Nezapomeňte na polštář

I volba polštáře je pro dobrý spánek podstatná. Za nejlepší volbu jsou považovány anatomické polštáře, které fungují jako důležitá opora hlavy, díky čemuž je vaše páteř při spánku ve správné poloze a dochází tak k celkovému uvolnění vašeho těla, především pak šíjových a ramenních svalů.

Anatomický polštář Carina

Anatomický polštář Carina

 

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás