Kdy je čas na výměnu matrace?

Kvalitní matrace je základem pro zdravý spánek. Neplatí však, že stačí jednou investovat a máte nadosmrti vystaráno. Vaše spánkové preference se s časem mění, stejně jako kondice matrace – přečtěte si, kdy a proč je pravý čas pořídit si novou.

vymena_matrace

1. Aktuálně používaná matrace nevyhovuje

Dítě v předškolním věku potřebuje jinou matraci než mladý dospělý. Odlišné preference bude mít alergik, sportovec či člověk s bolestmi kloubů. Probouzíte se rozlámaní, ztuhlí a se špatnou náladou? I to je často způsobeno nevhodnou matrací. Vaše spánkové návyky se mohou v průběhu života měnit, stejně jako stavba těla či zdravotní kondice. Na tyto změny je potřeba reagovat, a to náhradou matrace, nebo alespoň pořízením vhodného topperu, který změkčí lůžko a podpoří ortopedické vlastnosti matrace.

2. Skončila udávaná životnost

Životnost matrace se pohybuje mezi 5 a 10 lety, a ačkoliv i po této době může zvenčí vypadat zcela v pořádku, je potřeba ji vyměnit z hygienických důvodů. Ve spánku člověk vyloučí velké množství potu, který se ochotně vsákne do útrob matrace a vytváří podpůrné prostředí pro roztoče, plísně a bakterie. Zejména méně větrané postele se tak během let promění v hotový ráj mikroorganismů, což jsou společníci, které v posteli určitě nechcete.

Tip!

Životnost vaší matrace můžete prodloužit pomocí matracového chrániče. Tato tenká vrstva ochrání matraci před potem, prachem, mikroorganismy i mechanickým poškozením a zároveň neovlivní pohodlí a prodyšnost lůžka.

3. Matrace je mechanicky opotřebovaná

Na levnějších matracích se dennodenní použití může podepsat i dříve. Tlačí vás pružiny, nebo vás budí jejich neustálé vrzání? Pozorujete na své matraci nerovnosti, trhliny či prohlubně? I v tom případě je nejvyšší čas pořídit novou. Poškozená matrace neposkytuje páteři dostatečnou oporu a může dlouhodobě zapříčinit bolest zad či kloubů. Nevyhovující podmínky také mohou vést k častému probouzení a psychické nepohodě během dne.

Předchozí pravidla však nejsou vytesaná do kamene. Kondici matrace ovlivňuje také typ postele a roštu, druh matracové výplně či poctivá hygiena lůžka. Jak správně pečovat nejen o matraci pro vás shrneme v dalším článku!

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás