Jak vybrat správnou postel?

Věděli jste, že v posteli strávíte zhruba třetinu svého života? Pravděpodobně ano. Málokdo si to ale uvědomuje při samotném výběru lůžka. Kvalita spánku ovlivňuje naše fyzické zdraví i psychickou pohodu, a tudíž i celkovou radost ze života. Buďte si jistí, že při volbě postele nenecháte nic náhodě – odpovězte si na 5 zásadních otázek a vyberte tu ideální postel pro vás i vaše blízké!

jak_vybrat_postel

1. Jak často budete postel využívat?

Sháníte postel na chalupu, nebo jste se rozhodli obměnit nábytek ve své ložnici? Při výběru postele musíte vědět, kdo a jakým způsobem ji bude využívat. Pro příležitostné přespání postačí válenda, nebo rozkládací pohovka, která nezabere tolik místa a v běžném provozu poslouží i jako pohodlné místo k sezení. V případě, že rádi hostíte návštěvy i přes noc, doporučujeme spíše klasickou postel, která zajistí vašim nocležníkům dostatek komfortu pro plnohodnotný odpočinek.

Má-li postel sloužit ke každodennímu využití, je na místě věnovat jejímu výběru dostatek času a úsilí. Vyplatí se také investovat do kvalitních materiálů, které vám dopřejí roky zdravého spánku.

2. Jak velkou postel potřebujete?

Správnou velikost lůžka primárně určuje počet osob, který dělí postele na jednolůžka a dvoulůžka. Pokud máte v tomto směru jasno, zaměřte se na velikost prostoru, do něhož bude postel umístěna, tak aby vám zbylo dost místa pro noční stolky i volný pohyb po místnosti.

Klasický rozměr jednolůžka je 90×200 cm. Pokud ale toužíte po extra pohodlí, vybírat můžete i z variant s šířkou od 100 do 140 cm.

Sendy_Milano_9000_blog

Jednolůžko Sendy

Neptun_Malmo_New_95_blog

Jednolůžko Neptun

Kelly_Aston_23_blog

Jednolůžko Kelly

U dvoulůžka se nejčastěji setkáte s rozměry 180×200 cm. Pokud vás ale omezuje prostor, sáhněte po velikosti 160×200 cm, která je pro běžný spánek naprosto dostačující. Opravdový luxus vám pak poskytnou postele se spací plochou 200×200 cm, na kterých se budete moci roztahovat, jak se vám jen zlíbí.

Venus_Enjoy22_Anthra_blog

Dvoulůžko Venus

Meda_Loft_Taupe_blog

Dvoulůžko Meda

Olivia_Salina_4004_blog

Dvoulůžko Olivia

Pozor!

Při volbě postele mějte na mysli spánkové návyky a tělesné proporce osoby, která ji bude využívat. Ideální je postel o 25 cm delší, než je výška postavy. Šířku lůžka odvoďte dle šíře ramen a polohy, ve které daná osoba spí.

3. Jaká je ideální výška postele?

Výška postele je pro vaše pohodlí zásadní. Určuje, jak dobře se vám bude ulehat i vstávat, zajistí průvanem nerušený spánek a důležitá je i pro správnou hygienu. Jaká je tedy optimální výška postele?

Obecně platí, že spací plocha by měla být položena minimálně 30 cm nad zemí. Optimální výška postele pro dospělého člověka se pohybuje kolem 50 cm. Dostatečná vzdálenost od země ochrání vaše lůžko od chladu podlahy i polétavého prachu. Zároveň zajistí dostatečné větrání, které zamezí šíření roztočů i plísní a zvýší životnost matrace.

Při výběru je však potřeba přihlédnout také k mobilitě osoby, která bude v posteli spát. Zvláště senioři ocení zvýšené postele, jež jim poskytnou potřebnou oporu při vstávání. Dobře zvolená postel může v kombinaci s matrací dosáhnout komfortní výšky až 65 cm.

Tip!

Nenašli jste svou vysněnou postel? Nezoufejte! Využijte naší služby Úpravy na míru. Vaše požadavky si vyslechneme a spolu s konstruktéry navrhneme řešení, které naplní vaše představy o dokonalém lůžku.

4. Jaký typ postele je pro vás ten pravý?

Postel je kousek nábytku, který bude středobodem vašeho odpočinku po několik let. Stejně jako funkční parametry je proto důležitá i celková kvalita jejího provedení a design. V naší nabídce naleznete čalouněné postele a postele typu boxspring – obojí poctivé české výroby.

Čalouněné postele jsou typické svou textilií potaženou konstrukcí, která jim propůjčuje luxusní vzhled a umožňuje vysokou rozmanitost provedení. Vybírat si můžete s mnoha typů látek, rozměrů i opěrných čel – každá postel se tak stává zcela jedinečným designovým kouskem. Jejich výhodou je také možnost praktického úložného prostoru přístupného od nohou či z boku postele.

Vždycky jste si přáli postel jako z přepychového hotelu? V tom případě se zaměřte na čalouněná lůžka typu boxspring. Jejich unikátní konstrukce je spojením základny a matrace v jedno, a postele tak vynikají svým designovým vzhledem i nabízeným komfortem.

Stejně jako klasické čalouněné postele nabízí i boxspring možnost úložného prostoru. Další předností je jejich dlouhá životnost a schopnost eliminovat hluk.

Boxspring Magnus v rozměru 180x200 cm, v potahu Bloom 14 Grey, interiér

Boxspring Magnus

Boxspring Padmé v rozměru 180x200 cm, v potahu Jasmine 62, interiér

Boxspring Padmé

Boxspring Samba v rozměru 180x200 cm, v potahu Gusto 72, interiér

Boxspring Samba

5. Chcete postel s čelem nebo bez čela?

Čelo postele je vizuální dominantou ložnice, jeho funkce však není pouze estetická – ochrání vás před chladem zdí i průvanem v oblasti hlavy a skvěle poslouží také jako pohodlná opora zad. Trávíte hodiny čtením v posteli? V tom případě oceníte i možnost polohovacích čel, která váš odpočinek posunou na ještě vyšší úroveň.

Máte vybráno? Hurá!

Jestli jste se dočetli až sem, nemůžete u výběru samotné postele udělat chybu. Nezapomeňte ale, že výsledný komfort lůžka záleží také na správné volbě matrace a postelového roštu. Na jejich výběr se zaměříme v dalších článcích!

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás