Jak na spánek při bolesti zad

Bolest zad dnes trápí valnou část populace a řadí se tak mezi nejrozšířenější civilizační nemoci. Pozitivní však zůstává, že jen málokdy jsou potíže se zády způsobené vážnými zdravotními problémy. Mnohem častější příčinou bolesti je špatné držení těla, nekvalitní matrace nebo například dlouhodobý stres.
V tomto článku se zaměříme na bolesti zad související se spánkem. Možná vás překvapí, jak málo stačí k tomu, aby se vaše trápení postupně zmírnilo, nebo zcela vymizelo.

spanek_pri_bolesti_zad

Kvalitní matrace jako prevence i možné řešení

Budíte se často unavení, ztuhlí či rozlámaní? Příčinou může být i nevhodná, stará či nekvalitní matrace. Správná opora těla a zejména páteře je pro zdravý spánek zásadní. Proto je důležité vybírat opravdu kvalitní matraci na míru vašim proporcím a v pravý čas ji vyměnit, pokud neslouží vašim potřebám.

Matraci vždy vybírejte společně s postelovým roštem tak, aby byly obě části lůžka kompatibilní a poskytly vám při odpočinku maximální oporu. Ortopedické vlastnosti matrace můžete ještě umocnit pomocí topperu z paměťové pěny.

Tip!

Kdy je čas na výměnu matrace?

Nová matrace? Pomůžeme vám s výběrem!

S bolestí krční páteře zatočí správný polštář

Za bolestmi krční páteře mnohdy stojí nedostatečná opora hlavy. Špatně zvolený polštář nepřirozeně křiví krk a brání uvolnění přilehlých svalů – ty pak zůstávají v tenzi a způsobují nepříjemnou bolest či blokádu v horní části páteře.

Cílem je proto zvolit polštář tak, aby podepřel krk i hlavu v přirozené linii s páteří. Při jeho výběru berte v potaz vaši nejčastější spánkovou polohu i tvar a výplň polštáře. Jak postupovat jsme pro vás popsali v článku Co dokáže polštář a jak zvolit ten správný.

Spánkové polohy při bolesti zad

Každý z nás vědomě či nevědomě preferuje nějakou spánkovou polohu. Vybavíte si tu svou? To, v jaké poloze spíte, silně ovlivňuje, jak se vám bude usínat, spát a ve finále také vstávat. Správná spánková poloha přispívá ke zmírnění bolesti zad, špatná naopak může vaše problémy způsobit nebo umocnit.

Poloha na břiše

Spánek na břiše se z ortopedického hlediska hodnotí jako nejméně vhodný. Dochází při něm k nepřirozenému zakřivení krční páteře a nezdravému prohnutí spodní části zad. Jednu výhodu však tato poloha má – zmírňuje tlak na meziobratlové ploténky a pomáhá proto při bolesti způsobené jejich vyhřeznutím.

Ačkoliv se tato spánková poloha obecně nedoporučuje, nemusíte se jí nutně vzdávat, pokud bez ní jen těžko usnete. Stačí pouze poupravit pár věcí, aby byl tlak na páteř co nejmenší. Spodním zádům ulevíte, když umístíte pod pánev malý polštářek. Pokud vám to bude příjemné, podložte si nízkým polštářem také hlavu. Současně se snažte střídat stranu, na kterou hlavu otáčíte. Tímto způsobem eliminujete negativní vlastnosti spaní na břiše a možná dokonce zjistíte, že je vám upravená poloha ještě příjemnější.

Poloha na boku

Poloha na boku se označuje jako neutrální. Pokud je provedena správně, drží páteř v přímé poloze a nepředstavuje pro vaše záda žádnou hrozbu.

Při spánku na boku nechte rameno a tělo splynout s matrací. Mezi kolena umístěte polštář a pokud cítíte volný prostor mezi postelí a pasem, podložte jej také. Pod hlavu zvolte polštář, který ji podepře v přirozené linii s páteří. Stranu, na které spíte, pravidelně měňte.

Poloha na zádech

Spaní na zádech je podle odborníků nejlepší možnou variantou a je také oblíbené u lidí trpících bolestmi v oblasti beder.

V poloze na zádech jsou svaly zad a krku uvolněné a páteř zůstává v přirozené linii. Pro ještě lepší podporu můžete polštářem podložit kolena a pod bedra vložit například stočený ručník. Docílíte tak ideálního rozložení váhy těla a tím pádem i menší námahy tlakových bodů. I tady nezapomínejte na vhodnou oporu hlavy.

Poloha plodu

Stejně jako miminka v těle matky, preferuje polohu "v klubíčku" i mnoho dospělých. Obdobně jako při spánku na břiše zde dochází k uvolnění tlaku na meziobratlové plotýnky, což přináší úlevu od bolesti z jejich vyhřeznutí. Nevýhodou je však nezdravé držení páteře a zvýšená zátěž na oblast krku, proto se obecně poloha plodu příliš nedoporučuje.

Jak na polohu plodu? Lehněte si na bok, přitáhněte kolena k hrudníku a hlavu stočte směrem k nohám. Pro zmírnění zátěže pravidelně měňte stranu, na které ležíte.

Psychická pohoda a pohyb je základ

Nová postel a spánková poloha bohužel nevyřeší všechno. Základem bezbolestných zad je pravidelný pohyb a posílené svaly v oblasti trupu. Dopřejte si proto fyzickou aktivitu, po které se budete cítit lépe na těle i na duši – také stres totiž může být příčinou bolesti zad. Při psychickém napětí se dostávají svaly do tenze a znemožňují tak plnohodnotný odpočinek. Pokud je to možné snažte se stres eliminovat, nebo před spánkem vyzkoušejte krátkou meditaci, která vám pomůže se uvolnit.

V případě, že problémy se zády nevymizí, doporučujeme neotálet s návštěvou fyzioterapeuta či lékaře.

Přečtěte si také!

Typy roštů a jaký si vybrat 

7 tipů pro kvalitní a zdravý spánek

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás