Co dokáže polštář a jak zvolit ten správný

Polštář, tak důležitá součást lůžka, a přesto jí mnoho lidí nevěnuje příliš velkou pozornost. Špatně zvolený polštář je přitom častou příčinou zdravotních problémů, jako jsou bolesti krční páteře, alergické reakce či poruchy spánku. Potýkáte se zmíněnými potížemi? Možná i vám dokáže změna polštáře pomoci.

spravny_polstar

O výšce a měkkosti rozhodne spánková poloha

Při spaní na boku potřebuje vaše hlava vyšší oporu, než když ležíte na zádech, proto se pro každou polohu hodí jiný typ polštáře. Znáte své spánkové návyky? V tom případě máte výběr správného polštáře o to jednodušší.

Pokud spíte na břiše

... vyberte nízký a měkký polštář, který mírně podepře hlavu, a současně nenaruší přirozenou linii páteře. Ideální variantou je polštář s vyjímatelnou výplní, jehož tloušťku můžete přizpůsobit přesně podle vašich tělesných proporcí.

Věděli jste?

Z anatomického hlediska není poloha na břiše tou nejlepší variantou. Hlava a krk se vytáčí do strany a působí tak proti přirozenému zakřivení páteře. Nejzdravější spánek vám zajistí poloha na zádech nebo na levém boku.

Pokud spíte na zádech

... bude vám vyhovovat vyšší, středně tvrdý polštář, který přes noc neslehne, nebo anatomicky tvarovaný polštář z líné pěny. Pro vyšší komfort spodní části zad doporučujeme také menším polštářkem podložit oblast pod koleny.

Pokud spíte na boku

... poohlédněte se po vyšším a tužším polštáři, který spolehlivě vyplní mezeru mezi matrací a hlavou, a předejde nepřirozenému zalomení krční páteře. I v tomto případě je vhodným typem anatomický polštář z paměťové pěny.

gemini_blog

Anatomický polštář Gemini

carina_blog

Anatomický polštář Carina

I tvar a velikost polštáře hraje svou roli

Obrovské péřové polštáře, které stěží drží tvar, rovnou škrtněte ze seznamu možností. Jejich výplň v obalu polštáře "cestuje", a může se tak stát, že se během noci opakovaně probudíte
s hlavou přímo na matraci. Správný polštář by měl být tak pružný a napěchovaný, aby se po promáčknutí sám vrátil do původní formy.

Velikost polštáře volte takovou, aby vám pohodlně podložil krk i hlavu, ale zároveň nezasahoval pod ramena – ta by se totiž při poloze na boku měla volně zabořit do matrace. Mezi nejoblíbenější typy patří klasický obdelníkový rozměr 70 x 90 cm či anatomický polštář kopírující tvar krční páteře. V každém případě zvolte na noc polštář určený ke spaní, ty dekorativní nechte na ozdobu nebo lenošení u televize.

Vhodný materiál uleví od zdravotních potíží

Trápí vás alergie? Vyhněte se raději peří a sáhněte po polštáři z umělých vláken či paměťové pěny. Tyto materiály nepodporují množení roztočů a v kombinaci s antibakteriálním potahem vám poskytnou ty nejlepší podmínky pro klidný spánek.

S bolestí zad či krční páteře pomůže anatomický polštář z paměťové pěny, který podloží hlavu v přirozené linii s páteří, a zajistí tak uvolnění svalů zad, především v oblasti ramen a šíje. Mějte však na paměti, že polštář je jen špička ledovce. Pro kvalitní spánek je zásadní také správná kombinace kvalitního postelového roštu a matrace.

Každá matrace je tvořena jinými materiály a potřebuje individuální péči. Nepodceňujte návody a doporučení výrobce, jak se o matraci starat. Odměnou vám bude její dobrá kondice a váš spokojený spánek po dlouhé roky.

Přečtěte si také:

Nová matrace? Pomůžeme vám s výběrem!

Typy roštů a jaký si vybrat!

Dobrý polštář si dokáže poradit i s chrápáním. V čem je trik? Zvolte nižší polštář z líné pěny, který uvolní dýchací cesty a eliminuje nepříjemné zvuky při dýchání.

Jak na výběr polštáře – shrnutí

Při výběru polštáře berte v potaz 4 kritéria: vaši spánkovou polohu, velikost polštáře, jeho tvar i materiál, ze kterého je vyroben. Vaše volba by však měla pokaždé směřovat k tomu, aby nový polštář správně podpíral krk i hlavu a držel páteř v její přirozené linii.

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás