Spánek a práce na směny

Práce na směny má bezesporu své výhody a najdou se lidé, kterým nepravidelnost pracovního týdne zcela vyhovuje. Velkým minusem je však její negativní vliv na spánek. Střídání ranních, odpoledních a nočních směn narušuje přirozený denní režim, který tělo ke správnému fungování a plnohodnotnému odpočinku potřebuje. Nepravidelný spánek může vést i k zdravotním potížím, proto není radno tento problém podceňovat. Jak zvládat střídání směn lépe? Vyzkoušejte naše tipy.

spanek_prace_na_smeny_855×190

Když jste unavení, spěte

Zavírají se vám oči a zíváte každou druhou minutu? Pokuste se projevy únavy nepotlačovat dalším šálkem kávy a jděte si raději na chvíli lehnout. Mnoho lidí se domnívá, že co nenaspí dnes, dožene zítra, ale opak bývá pravdou. Mnoho lidí tak doprovází po velkou část života permanentní pocit únavy.

A kolik času spánku věnovat? I zde platí pravidlo – naslouchejte svému tělu. Délka spánku je čistě subjektivní. Některým lidem stačí k čilosti 6 hodin, jiní potřebují 9. Snažte se proto vypozorovat, co vám vyhovuje a řiďte se podle toho. Pokud je to potřeba, nebojte se spánek rozdělit do dvou a více částí. Mějte však stále na mysli, že váš odpočinek by měl být prioritou. Je přeci zdrojem energie a psychické pohody.

Vytvořte si ideální podmínky

Optimální prostředí pro spánek je spojením mnoha faktorů – naprosto zásadní je ticho, tma a příjemná teplota. Ložnici proto situujte do té nejtišší část bytu a vybavte ji kvalitními zatemňovacími závěsy či žaluziemi. Ideální teplota v místnosti je mezi 17-20 °C, řiďte se však dle svých preferencí a hřejivosti vaší přikrývky.

Tip!

V létě komplikují vysoké teploty spánek i v noci, natož ve dne. Pokud je vám příliš teplo, ale bez přikrývky neusnete, sáhněte po prodyšné letní variantě, která lépe odvádí pot a reguluje tělesnou teplotu.

Ujistěte se, že máte kvalitní postel a matraci

Po náročné směně v práci si zasloužíte maximální pohodlí. Vybavte proto svou ložnici tak, aby vás opravdu hýčkala. Důležitá je kvalitní postel, která nebude při každém pohybu vrzat. O komfort při spánku se postará správná kombinace postelového roštu a matrace, která zajistí optimální oporu páteře a uvolnění svalů těla. Pokud vás trápí bolest či napětí v krční páteři, vyzkoušejte anatomický polštář.

Jednolůžko Kayla v rozměru 140x200 cm, v potahu Savoy 94 DK. GR., interiér

Jednolůžko Kayla

Matrace Ivana Plus v rozměru 90x200 cm, půlpotah

Matrace Ivana Plus

Dvoulůžko Juve v rozměru 180x200 cm, v potahu Loft Grey a Prima 13 Grey, s přehozem a polštářky v potahu Santos Duo 1A, interiér

Dvoulůžko Juve

Vytvořte si rituály a nestresujte se

Existuje aktivita, která vás spolehlivě zrelaxuje? Udělejte si z ní rituál. Ať už je to poslech hudby, kniha, nebo horká koupel, zaveďte ji do své spánkové rutiny. Tělo si danou činnost zafixuje jako impuls, po kterém přichází spánek, a automaticky se na něj naladí vždy, když aktivitu vykonáte.

Pro spánek je důležitý také vnitřní klid. Nestresujte se proto, pokud nemůžete usnout. Raději vstaňte a věnujte se chvíli nějaké klidnější činnosti. Po chvíli si běžte znovu lehnout a zkuste usnout znovu. Uvidíte, že únava se brzy dostaví a sní i zasloužený spánek.

Přečtěte si také:

Nová matrace? Pomůžeme vám s výběrem!

Typy roštů a jaký si vybrat 

7 tipů pro kvalitní a zdravý spánek 

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás