7 tipů pro kvalitní a zdravý spánek

Spánek je základní biologická potřeba, kterou není radno zanedbávat. Nedostatek spánku silně ovlivňuje vaši psychickou pohodu a může zapříčinit i nespočet zdravotních problémů. Pokud dlouhodobě špatně spíte a rádi byste to změnili, vyzkoušejte naše tipy. I malá úprava návyků může mít na kvalitu vašeho spánku zásadní vliv.

zdravy_spanek_header

1. Dodržujte spánkový režim

Zvykněte si chodit spát a vstávat ve stejný čas. Pokuste se vysledovat, kolik hodin spánku potřebujete, a svůj denní režim tomu přizpůsobte. Ponocování v týdnu a víkendové dospávání není vhodným řešením, vaše tělo potřebuje dostatek odpočinku každý den.

2. Pravidelně cvičte

Pravidelná fyzická aktivita přirozeně podporuje únavu a urychluje proces usínání. Ideální jsou sporty jako běh, plavání či jízda na kole. Pamatujte ale, že k lepšímu spánku přispěje i pár minut chůze denně. Jakoukoliv náročnější fyzickou aktivitu ukončete alespoň dvě hodiny před spaním.

3. Spěte na kvalitní posteli

Kvalitní vybavení ložnice je základ zdravého spánku. Matraci a postelový rošt vybírejte na míru vašim potřebám, jedině tak dosáhnete maximálního pohodlí. Pozornost věnujte také volbě polštáře, který by měl podepřít páteř v jedné linii a ulevit od případné bolesti zad.

zdravy_spanek_image

Matrace Vili

4. Myslete na to, co jíte

Trávení jídla zvyšuje tepovou frekvenci, což klidnému spánku příliš neprospívá. Dopřejte si proto lehčí, avšak hodnotnou večeři nejpozději dvě hodny před spaním.

Z podobného důvodu je vhodné omezit také kávu a čaj, které působí jako stimulanty a jsou příčinou problémů s usínáním a nekonečného převalování. Pokud se šálku horké tekutiny nechcete vzdát, nahraďte jej vhodným bylinným nálevem nebo variantou bez kofeinu.

5. Spěte v příjemném prostředí

Pro optimální klima je potřeba před spaním pořádně vyvětrat. Teplota v ložnici by se měla pohybovat mezi 17–20 °C, důležitá je také dostatečná vlhkost vzduchu.

Ložnici si zařiďte tak, abyste se v ní cítili dobře. Obklopte se příjemnými barvami, odstraňte přebytečnou elektroniku a zainvestujte to kvalitních žaluzií či závěsů.

6. Vytvořte si vlastní rituál

Vyzkoušeli jste předchozí tipy a stále vás trápí problémy se spánkem? Možná vám pomůže večerní rituál.

Hodinu před spánkem vypněte všechny obrazovky a ztlumte světlo. V přítmí začne vaše tělo produkovat spánkový hormon melatonin a automaticky se naladí na období odpočinku. Současně se věnujte čtení knih, poslechu hudby, nebo jakékoliv uklidňující činnosti. Vyzkoušet můžete také nenáročné cvičení jógy, nebo aromaterapii. Svůj rituál opakujte každý večer a pozorujte, zda se kvalita vašeho spánku mění.

7. Obraťte se na odborníka

Nespavost a další problémy se spánkem trápí zhruba pětinu naší populace, většina lidí je však považuje za běžnou součást života. Zdravý spánek je přitom nezbytný pro správnou činnost mozku i celkový vývoj a řízení organismu. Pokud i Vás dlouhodobě trápí nespavost nebo jiné potíže se spánkem, doporučujeme tuto skutečnost nepřehlížet a obrátit se na odborníka.

Nevíte si rady s výběrem? Kontaktujte nás!

Kontaktujte nás